Ozo³n Tarihi

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

OZON TEDAVİSİ TARİHİ


Ozon tedavisi uzun yıllardır kullanılmaktadır ve kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Etkileri kanıtlanmış, tutarlı ve minimal yan etkileri vardır. Hastalığı dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılan Medical O3, 150 yıldan uzun bir süredir kullanılmaktadır. Enfeksiyonları, yaraları ve çoklu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan O3'ün etkinliği iyi belgelenmiştir.

Geçen yüzyılın başından önce içme suyunu dezenfekte etmek için kullanılmıştır. Ozon tedavisi 1800'lerden beri kullanılmaktadır ve yaklaşık 114 kadar hastalığı tedavi ettiği bilinmektedir.

1896'da dahi Nikola Tesla, ABD'deki ilk O3 (ozon) jeneratörünü patentledi ve daha sonra “Tesla Ozon Şirketi” ni kurdu.

Birinci Dünya Savaşı (1914-18) doktorları O3'ün antibakteriyel özellikleri ve mevcut diğer birkaç tıbbi kaynak ile, enfekte olmuş yaralara uygulandı ve O3'ü sadece enfeksiyonu düzeltmekle kalmadı, aynı zamanda hemodinamik ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

1980'lerin sonunda, Alman doktorların 03-AHT (Otohemoterapi) ile HIV hastalarını başarılı bir şekilde tedavi ettiklerine dair haberler ortaya çıkmıştır. O zaman HIV için herhangi bir ilaç tedavisi yoktu ve bir pandemi korkusu oldu. Bu nedenle Kanadalı yetkililer yapılacak çalışmalarda AIDS hastalarında 03-AHT'nin güvenliğini ve etkinliğini test etme yetkisi verdi. Ozon in vitro testlerde ümit vermişti. Ozonun HIV dışı ekstrakorporeal kan örneklerinin dezenfekte edilmesinde etkili olduğu görülmüştür; ne yazık ki AIDS hastaları için 03-AHT'nin in vivo etkisiz bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır.


**Bu makale ALINTIDIR.

Search